top of page

HRY NA SVATBU

Svatební hry jsou skvělý způsob, jak rozproudit zábavu a také jak pomoci hostům, kteří na svatbě nikoho neznají, se společně seznámit. Při jejich plánování je ale dobré držet se pár zásad.

 

Méně je někdy více

Nechte hosty, aby se bavili také sami a pokud uvidíte, že hry nikoho moc nebaví, nenuťte je k nim.

 

Buďte vkusní

Při plánování her zvažte, kdo se svatební hry zúčastní. Některé hry rozhodně nejsou vhodné pro děti ani příjemné babičkám.

Hry předem připravte

Když máte ve svatebním programu napsané hry, měly by být skutečně naplánované, ne rozpačitě vymýšlené za pochodu.

 

Kdo by se měl postarat o zábavu?

Zvykem bývá, že se o zábavu stará svědkyně se svědkem, družičky nebo kamarádi od manžela. Vše ale záleží na domluvě a rozhodně byste neměli počítat s tím, že kamarádi hry naplánují, aniž byste je o to poprosili.

 

Svatební kvíz (zvedání bot)

Pokud bych měl doporučit jednu svatební hru, tak to bude bezesporu svatební kvíz novomanželů. Už jen z toho důvodu, že hra je velmi jednoduchá na přípravu a svatební hosté vás i váš vztah můžou zase o trochu lépe poznat. Princip kvízu je snadný. Oba novomanželé se posadí zády k sobě a ostatní hosté okolo nich a každý z novomanželů vezme jednu botu nevěsty a jednu ženicha. Dopředu zvolený moderátor, třeba svědek, se pak ptá novomanželů na otázky. Ti zvedají buď svou botu, nebo botu toho druhého jako odpověď.

 

Poznávací hra hmatem

Poznávací hra hmatem je jedna z tradičnějších her na svatbu. Je velmi rychlá a jednoduchá, takže ji můžete vměstnat i do kratší pauzy, a navíc se rozhodně pobavíte. Zavažte ženichovi oči a posaďte před něj několik svých kamarádek včetně nevěsty. Ženich poté musí ohmatáním jejich kotníků poslepu zjistit, která z žen je jeho nevěsta. Pro pobavení můžete mezi ženy posadit i nějakého muže.

 

Poznávací hra tancem

Pokud by se vám předchozí varianta hry na svatbu nelíbila, může nevěsta navrhnout místo osahávání pozadí, poznávací hru tancem. Tanečníci se u ní budou střídat tak dlouho, dokud nevěsta správně neuhodne svého partnera.

 

Fotokoutek a kniha hostů

Fotokoutek je další skvělá zábava na svatbu, po které vám zbyde spousta fotek na památku. Připravte si různé rekvizity (čím víc tím líp), aby každá fotka byla unikát. Hned vedle fotokoutku umístěte svatební knihu hostů, aby hosté mohli ke gratulacím rovnou přidat i vytištěné fotky z instaxu.


Hod kyticí

Hod kyticí nesmí na žádné svatbě chybět. Pokud se nechce nevěsta své kytice vzdát, může si nechat objednat ještě jednu přímo pro tento účel. Je to jednoduché, nevěsta se stoupne zády k hloučku svobodných dívek a hodí mezi ně kytici. Která ji chytne, ta se podle pověry do roka vdá.


 

Hledání pokladu

Tato hra je skvělá pro venkovní svatby. Předem si schováte několik malých dárečků a hosty rozdělíte do skupin. Každá skupina dostane mapu s nápovědami a musí najít skryté dárečky. Tato hra může být také přizpůsobena svatební tématice – například hledání dárečků, které symbolizují lásku, přátelství a společnou budoucnost manželů.

 

Kytice pro nevěstu

Tato hra je pro nevěstu. Hosté se stanou designéry a musí vytvořit nevěstě kytici z připravených květin a materiálů. Nevěsta pak vybere nejkrásnější kytici. Tato hra může být také zábavným způsobem, jak se mohou hosté vzájemně lépe poznat.

 

Lip dub video

Tato hra je pro všechny hosty na svatbě. Hosté se rozdělí do skupin a musí vytvořit lip dub video na některou z oblíbených svatebních písní. Poté se videa promítají na velké obrazovce a hosté hlasují o nejlepším videu. Tato hra může být také skvělým způsobem, jak získat neobvyklé záběry z vaší svatební oslavy.

 

Házení podpisek

Tato hra vyžaduje velký štos papírků a tužku. Hosté na kus papírku napíšou své jméno a krátkou zprávu pro novomanžele. Po napsání vzkazu každý návštěvník zmačká papír do kuličky a hodí ji do předem k tomu určené schránky. Na konci večera novomanželé tyto papírky rozbalí a budou číst vzkazy.

 

Prostři stůl

Tato hra se hraje jako stolní hra. Na stole jsou umístěny různé předměty, jako jsou talíře, příbory, sklenice atd. Hosté mají 30 vteřin na to, aby si zapamatovali co nejvíce předmětů a poté se odeberou pryč. Během této doby novomanželé vymění jeden předmět za jiný. Poté hosti opět přijdou a musí uhodnout, který předmět byl změněn.

 

Balónkový tanec

Utvoříme taneční dvojice. Nafoukneme balónek a přivážeme na něj nit. Druhý konec nitě uvážeme ke kotníku jednomu z tanečního parťáka. Pustíme rychlejší hudbu a začneme tančit. Dámy však krom tance sledují i ostatní balónky, co mají tanečníci připevněné na noze, a snaží se je prasknout svými podpatky. Zároveň si ale každý pár hlídá svůj balónek. Zachránit vás můžou všelijaké odvážné taneční kreace, aby jste svůj balónek co nejdéle uchránili. Páru, kterému balónek praskne, musí z kola ven. Vyhrává pár, který zůstane na parketě jako poslední.

 

Svatební tombola

Svatební tombola je vtipným prvkem slavnostního večera a způsobem, jak vybrat nějaké drobné peníze na veselku. Probíhá prakticky jako běžná tombola, až na to, že názvy cen skrývají neočekávaná překvapení. Např. pod indickým pokušením se může skrývat třeba balíček čaje.


Sundávání a házení podvazku

Určitě jste už viděli mnohdy vtipné sundávání podvazku pouze za pomocí zubů. Po této vtipné chvíli navíc může ženich svolat svobodné muže, podvazek napnout a vystřelit mezi ně. Tak pánové nebudou ochuzeni o to, co zažívají svobodné dívky při hodu kyticí.


Kvíz pro svatební hosty

Kvíz pro svatební hosty může posloužit v případě, kdy novomanželé nechtějí nechat hosty bez programu, zatímco se oni fotí. Kvíz se může týkat věcí ze života novomanželů, ale také nemusí. Formát může klidně zůstat ve stylu oblíbených hospodských kvízů. Pokud jde o otázky, můžete se třeba inspirovat koníčky novomanželů. Například pokud rádi sportují, zařaďte do kvízu třeba sportovní otázky. Samozřejmě nic nebrání tomu, aby novomanželé byli u kvízu také.

 

Svatební hry na výběr peněz

Pokud hledáte další možnost, jak vybrat na veselku, můžete využít některé z následujících dražeb:

• Dražba prvních kusů dortu – v některých zemích je součástí svatby i dražba

   prvních kusů svatebního dortu.

• Dražba druhého tance s nevěstou – jinde se zase vybírá do střevíčku za

   možnost zatančit si s nevěstou, aktivita následuje hned po prvním tanci

   novomanželů.

• Záhadná dražba – tak trochu se podobá svatební tombole, hosté totiž neví, co

   draží. Organizátor vždy napoví pouze sloganem, např. „modré z nebe“

   (bonboniéra), „zlaté dědictví“ (Májka), „energie sbalená na cesty“ (Tatranky),  

   apod.

 

Vejce

Nevěsta dostane vařené vejce (ovšem jí přesvědčivě tvrdíme, že je syrové). Jejím úkolem je vejce protáhnout z jedné nohavice ženicha do druhé. Aby to nebyla úplně nuda, mohou si novomanželé přizvat i další páry proti kterým budou soutěžit.


Krájení svatebního dortu

Minimálně pro fotku si novomanželé nesmí nechat ujít společné rozkrojení dortu. Krájení dortu je jedna z tradic, která také nesmí na žádné svatbě chybět.


 

Svatební noviny

Svatební noviny jsou další možností, jak zabavit hosty v pauzách mezi programem nebo v době mezi obřadem a večerní zábavou. Jejich příprava je časově trošku náročnější, ale pokud jsou novomanželé tvořiví, snaha určitě nepřijde vniveč.

 

Do svatebních novin můžete vtipně zařadit mnoho informací:

• Jak se nevěsta s ženichem seznámili

• Vtipné příhody

• Křížovku k ukrácení dlouhé chvíle

• Poděkování svatebním hostům

• Program slavnostního dne

• Vtipy se svatební tématikou

• Vtipné hlášky snoubenců či příbuzných

• Fotografie novomanželů, jak s nimi šel čas

• Geografické zajímavosti daného místa

• Horoskop


Svatební kočár

Svatební kočár je další tradiční svatební hra, která má za úkol rozproudit zábavu. Neobjedete se však bez pomocníků, židlí a alkoholu. Židle jsou potřeba rozmístit tak, aby představovaly královský kočár: vepředu jsou 2 koně, za nimi sedí kočí, v kočáru král s královnou, kteří jsou orámování čtyřmi koly a přidat se po stranách cesty mohou i 2 kameny.

 

Na hru potřebujete 9 dobrovolníků a novomanžele (jako královský pár). Zbylí účastníci si rozdělí role: koňů, kočího, kol a kamenů. Když dojde na předčítání příběhu, každý z účastníků se zvedne na svoje jméno a případně další určené slova, na které má vstávat. Pokud se někdo splete – dostane panáka k vypití.

 

Přehled postav a slova, na která se zvedají:

• Levý kůň: levý kůň, koně.

• Pravý kůň: pravý kůň, koně.

• Kočí: kočí, koně, kočár.

• Král: král, královský, kočár.

• Královna: královna, královský, kočár.

• Levé přední kolo: levé přední kolo, kola, přední kola, kočár, kameny.

• Levé zadní kolo: levé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, kameny.

• Pravé přední kolo: pravé přední kolo, kola, přední kola, kočár, kameny.

• Pravé zadní kolo: pravé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, kameny.

• Kameny: kočár, kameny, výmoly.


 

Královský příběh pro hru svatební kočár:

Bylo, nebylo, jedno malé království. Rozprostíralo se za malebnými potůčky plnými kamenů, údolími a lesy. V tomto malém království žil král s královnou. Jednoho dne, kdy bylo krásně a ptáčci si vesele prozpěvovali, se královna rozhodla, že by si ráda vyjela na projížďku do královských zahrad.

Inu řekla svému králi. „Králi, můj milovaný králi, můj přenádherný králi, chtěla bych se projet kolem našeho království, zavolej kočího.“

Král řekl své královně. „Jsi si jistá královno? Pršelo, a cesty jsou plné kamenů a výmolů, ale ať je tedy po tvém. Pojedeme se podívat, jak se daří našemu království.“

Zavolal na kočího. „Kočí, můj milý kočí, můj nejmilejší kočí přichystej kočár a vyveď koně ze stáje. Zapřáhni koně před kočár, protože královna a král si chtějí vyjet ze zámku. Zkontroluj dobře pravé zadní kolo a levé přední kolo jestli dobře drží, aby se nám neulomily, až pojedeme lesem přes kameny a výmoly.

Kočí tedy zašel do stájí, zkontroloval oba koně a vyvedl je ven. Poté zapřáhl povoz i kočár. Aby si byl 100% jist, zkontroloval vše ještě jednou. Nejprve šel k levému koni, poté přešel k pravému koni, zkontroloval také levé přední kolo, levé zadní kolo, pravé zadní kolo a pravé přední kolo.

Vše bylo nachystáno, tak tedy zavolal: „Králi, můj milovaný králi, váš královský kočár i povoz je nachystán. Král s královnou tedy nastoupili a vydali se na obhlídku jejich království. Cesta se vinula malebnými uličkami plnými výmolů, které byly schovány pod velikými topoly, projížděli kolem malých rybníků a kolem velkých luk, po cestách plných kamenů. A královna řekla: „Králi, ty můj králi no já se bojím, co když královský kočár nevydrží? Jedeme přes kameny a výmoly a stále jsme těžší a těžší.

A král řekl královně: „Moje milá královno, moje nejmilejší královno, vůbec ničeho se neboj. Kočár má znovu vyměněna obě zadní kola a také obě přední kola. A navíc naše oba koně jsou nejlepší v celém království. A královna řekla „Dobrá, už jsem klidnější.“

Za malou chvilinku se královna zeptala krále: „Milý králi, můj nejdražší králi zeptej se kočího, jestli koně dostali dostatek ovsa.“ Král volá na kočího: „Kočí, hej, kočí, jsou koně nasyceni?“ Kočí odpoví: „Samozřejmě, můj králi.“

Za krátký čas řekne královna králi: „Můj milý králi, můj dobrý králi, můj nejmilejší králi, můj nejkrásnější králi, myslím, že levé přední kolo háže.“ Najednou se ozve rána, která škubne i s kočárem, protože pravé přední kolo najelo na kámen. Král volá na kočího: „Kočí, co se stalo? “Netuším králi„, odpověděl kočí, „ale doufám, že jste s královnou v pořádku.“ Král i královna odpověděli, že ano.

Kočí tedy seskočil z kočáru a šel jej zkontrolovat. Když už byl dole, tak se rozhodl, že zkontroluje i povoz. Nejprve tedy zkontroloval pravého koně a potom levého koně. Nebyl si jist, proto znovu zkontroloval levého koně a poté i pravého koně. Pak přešel k pravému přednímu kolu, pravému zadnímu kolu, znovu zkontroloval pravé přední kolo, pak levé zadní kolo, levé přední kolo a opět levé zadní kolo.

Nic nenašel, a proto zašel ke králi a řekl mu: „Králi, můj milovaný králi, vše je v pořádku, povoz i kočár. Museli jsme najet do nějaké díry, či na kámen. „Tak to jsem ráda, že to dopadlo takhle“, řekla královna. „Já už jsem myslel na nejhorší“, řekl král. „Že nám třeba upadlo pravé přední kolo.“

Král mu tedy opět přikázal, ať pokračují v jízdě a pomalu vrátí do zámku. Kočí tedy naskočil na kočár a pobídl oba koně. Ze začátku se levému koni moc nechtělo, ale pravý kůň jej přesvědčil, aby táhli stejně. Tak se povoz i s kočárem opět rozjeli. Po pár minutách dojeli v pořádku do svého království a tak král i s královnou poděkovali kočímu za pěknou projížďku královským kočárem.

 

 

 

17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page